~FRP Nedir?~

Bakın FRP denince benim aklıma Edmond Rostand'ın yazdığı ünlü tiyatro oyunu büyük başyapıt, Cyrano De Bergerac gelir. Şiirsel muhteşem bir anlatımdır ve karakterlerin herbiri zaman zaman hayal gücümüzün ötesinde büyük işler başarmışlardır. Oyuncuların rol kabiliyetinin dorukta olduğu özellikle (Hose Ferrer ve Leslie Banks Cyrano yorumları) bir tiyarto ve televizyon oyunudur. Oyuncular rollerini hakkını vererek oynamasalar Cyrano komediden farksız olurdu. Müthiş bir onur, ümitsiz bir aşk ve şiirsel bir aksiyon şaheseri Cyrano..

Nedir FRP, bir şifredir. Fantastic Role Playing. Fantastic ne: fantastik hayal ürünü ütopik(dikkat edin saçma hurafelere dayalı demedim).Role: Bildiğimiz rol. Playing: Oynamak mastar... Yani hepsi birden Fantastik Rol Yapma..Ama sadece bu üç kelimeyle sınırlı mı?Değil , dahası var.

Nelerimiz var? Bir kere ortada bir senaryomuz var, büyük bir senaryo; bu senaryoyu yazan, derleyen, kurgulayan ve idare eden bir Zindancı Başımız(DM miz) var. Kural Kitaplarımız, haritalamız ve zarlarımız var. Asıl en önemlisi birbirinden yetenekli ancak yeni başladıkları için henüz hayal güçlerinin zenginliğinin farkında olmayan oyuncularımız var. Çiçeği burnundalar hepsi de...Tamam mı, tamam...

Senaryomuz her şekilde olabilir; orta çağ Avrupasını yansıtabilir. Büyük İmparatorluklar devrini yansıtabilir. Hatta yüce Atatürkümüzün mahareti ve zekasıyla şekillendirdiği Kurtuluş Savaşımız üzerine bile olabilir. Fransız İhtilalinin o korkunç hareketli dönemini yeniden şekillendirmek istemez miydiniz? Hayal gücümüzü daha da zorlayalım. Yüzüklerin Efendisi,Vampirler ve Maskeli Balo, Beyaz Kurt serileri, uzayın karanlıklarında bir gezegen veya büyük bir uzay gemisi içinde geçenler hatta Yıdız Savaşları serileri bile senaryolarımıza konu olabilir. Senaryodan bol ne var etrafta. Kendi yazdığınız bir hikaye bile sizin senaryonuz olabilir tabi ki de. Hayal gücü sizin değil mi kardeşim kullanın işte...

İşte bütün bu senaryonun hakimi kalabalık oyuncu gruplarında bir yardımcı DM e ihtiyaç duyan, oyuncuların her türlü kapris ve sevinçlerine ortak olan, oyunun(FRP) teorik olduğu kadar fiili kurallarını da hatmetmiş bir oyun yönetmeniniz DM iniz var; Ben üç tip DM biliyorum; 1.si oyunu daha çok kurallar bazında ve zarlara dayalı şekliyle yöneten ve oynatan ZOR DM, 2.si Birazcık kurallar ama daha az zar kullanan ve daha çok senaryonun oyuncuların hayal güçleriyle şekillenmesini sağlayan ILIMLI DM Ve 3.sü tamamiyle en az zar ve en az kuralla oyunu oynatan bir SERBEST DM.. Bana sorarsanız oyuncuların zevk ve tercihleri doğrultusunda hareket eden bu anlattığım 3 DM i de içine alan DM en iyi DM dir.

Kural Kitaplarımız; Tabii önemli unsurlar bunlar(DM el kitabı, Oyuncu El kitabı ve Canavarlar el kitabı). Ancak bana göre bunlar olmazsa olmaz unsurlardan değil. İyi ve bilge bir DM ile oynuyorsanız emin olun, bu kişinin beynindeki kütüphaneden rahatlıkla yararlanabilirsiniz kural kitapları olmadan. Ama FRP nin düsturu olarak kitapların da yanınızda olmasında yarar var derim.

Ne dedik, haritalar ve zarlar. Bakın harita bulmak kolay, eğer internet başında iseniz map calculator veya make gibi sizin bir tuşla harita yaratabileceğiniz online siteler var. Veya dostumun kulakları çınlasın bana gönderdiği bir program gibi bedava program yükleyen sitelerden birinden bir cartographer yükleyin veya satın alın, kendi haritanızı kendiniz yaratın.

Çeşitli şekillerdeki Zarlar dedik tabii bu da önemli ama ancak kural kitapları kadar önemli bana göre... Öyle ki ben zarlarım olmadığı için karakter kağıdımı oluştururken 6 tane tavla zarı kullandığımı hatırlıyorum. Merak ve sonu gelmez bir şevk işte bu benimkisi FRP ye duyduğum. Zarların ne işe yaradığı ayrı bir önem taşır. Oyundaki sizin bir işi yapıp yapamadığınız konusundaki şansınızdır zarlar. İşte zarlar olmasa idi oynadığımız oyun FRT yani Fantastik Rol Tiyatrosu gibi bir anlam kazanırdı. O zaman bu kavram oyun değil bir tiyatro anlamı ifade ederdi. Basit bir deyim olacak ama Kızma Birader veya Tavla gibi düşünün FRP yi. Frp ye biraz da eğlencelik bir oyun havası katan zarların şansıdır. Düştünüz mü kalktınız mı? sarhoş oldunuz mu, düşmana vurabildiniz mi vurdunuz sa kaç puan zarar verdiniz, Hayat puanınız nedir bütün bunları zarlar vasıtasıyla öğreniriz. "Atın bakalım şimdi bir yirmilik..."

Şimdi son olarak DM kadar önemli; olmazsa olmaz unsurlardan biri olan sizler varsınız. Oyuncular; Sizler senaryonun mozaiklerisiniz, senaryoya şekil veren, hatta DM i şaşırtan hayal gücünüzle onu, başka bir yöne bile sürükleyebilen bazen kurguya yaratıcı bir şekilde yön veren sizler varsınız. Oyun sizindir.

Üniversitede asistan olan inşaat mühendisi bir arkadaşım FRP yi tanımadan evvel topluluk önünde konuşma özürlü olduğunu söylerdi. Şimdi kendisi büyük kitlelerin karşısında kürsüye çıkıp çatır çatır konuşmakta...

Esenlikler, İyi Oyunlar diliyorum
Bütün DM dostların söylediği gibi...

"Ve Oyun Başlasın"


Yazan: Arrowhead Ly Kevnan - KadimA


Terracunia Forum

Terracunia Forum...